Участь викладачів нашого факультету у круглому столі “ДОРОГА ДО АКТУ ЗЛУКИ”. Наукова дискусія “УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ: ПАРАДИГМА РЕВОЛЮЦІЙНОЇ ДОБИ”

Участь викладачів нашого факультету у круглому столі “ДОРОГА ДО АКТУ ЗЛУКИ” та науковій дискусії “УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ: ПАРАДИГМА РЕВОЛЮЦІЙНОЇ ДОБИ”

Напередодні відзначення 103-річниці з дня проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки 21 січня 2022 р. відбувся онлайн-міст «Дорога до Акту Злуки». Ініціатором його проведення виступила кафедра новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Співорганізатором події виступив, зокрема, і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Безпосереднім ініціатором, координатором та модератором заходу виступив професор  Савченко Григорій Петрович (кафедра новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка).

Учасниками онлайн-мосту між Києвом, Львовом, Івано-Франківськом та Фастовом, тими містами, які понад сто років тому відіграли вирішальне значення на шляху до соборності України виступили десятки провідних сучасних українських істориків.

З привітаннями до учасників заходу звернули ректори: Київського національного університету імені Тараса Шевченка проф. Володимир Анатолійович Бугров; Львівського національного університету імені Івана Франка проф. Володимир Петрович Мельник; Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника проф. Ігор Євгенович Цепенда.

Згодом із науковими доповідями виступили директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України проф. Олег Олексійович Рафальський; директор Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України проф. Ігор Ярославович Соляр; директор Інституту історії України НАН України Валерій Андрійович Смолій; Фастівський міський голова Михайло Володимирович Нетяжук; ст. науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України проф. Ярослав Степанович Калакура; науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України проф. Валерій Федорович Содатенко; завідувач кафедри етонології і краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка проф. Валерій Петрович Капелюшний; декан факультету історії політології та міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника проф. Микола Васильович Кугутяк; доцент кафедри новітньої історії України Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Йосипович Павлишин;  завідувач кафедри новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Миколайович Пижик; директор Центру українознавства Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка проф. Володимир Іванович Сергійчук; науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Роман Вікторович Тимченко; заступник директора з наукової роботи ДНУ “Енциклопедичне видавництво” проф. Олена Миколаївна Любовець; заступник директора Науково-дослідного інституту українознавства МОН України проф. Павло Павлович Гай-Нижник; декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка проф. Іван Казимирович Патриляк; завідувач відділу Історії Української революції Інституту історії України проф. Владислав Федорович Верстюк; декан історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара проф. Сергій Іванович Світленко.

Під час онлайн-заходу науковці вкотре наголосили на тому, що Акт Злуки 22 січня 1919 року став надзвичайно важливою подією в історії українського народу. Цим документом Українська Народна Республіка та Західно-Українська Народна Республіка, які виникли на уламках імперій, закріпили об’єднання українців в єдиній країні і стали втіленням ідеї багатьох поколінь відновити незалежну соборну українську державу. Соборність стала результатом втілення зусиль українців Наддніпрянщини та Наддністрянщини. На шляху до Акту Злуки, який проголосили і затвердили в Києві, відбулися важливі події у Львові столиці проголошеної ЗУНР, Фастові де було підписано передвступний договір про злуку, Станіславові в якому Українська Національна Рада прийняла ухвалу про злуку і сформувала делегацію ЗУНР для завершення оформлення об’єднання двох держав.

У межах наукової дискусії  «Українська соборність: парадигма революційної доби» під час онлайн-заходу з тематичними доповідями виступили, зокрема, і науковці Прикарпатського університету – проф. Микола Васильович Кугутяк, доц. кафедри історії Центральної та Східної Європи і спеціальних галузей історичної науки Микола Дмитрович Вітенко.

День підписання Акту злуки між представниками Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республік назавжди залишиться для нас символом національної єдності, Днем Соборності та Свободи.

Зустріньмо свято Соборності з вірою в щасливе і мирне майбутнє нашої держави. Нехай любов до рідного краю згуртовує нас в ім’я процвітання демократичної і могутньої України.
    Щиро вітаємо Вас з цим великим національним святом!